Biuletyn Informacji Publicznej
STAROSTWA POWIATOWEGO W TORUNIU

Wyszukiwarka

Odnośniki

Banery

 • Ankieta

Kalendarium

« poprzedni miesiąckwiecień 2024» następny miesiąc
PnWtŚrCzwPtSobNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930

Najbliższe wydarzenia

Brak wydarzeń w wybranym okresie

Przejdź do: www.powiattorunski.pl

Treść strony

Dom Pomocy Społecznej w Pigży zaistniał na mapie pomocy społecznej w dniu 15 października 1992 r., Zarządzeniem nr 104/92 Wojewody Toruńskiego w sprawie utworzenia DPS w Pigży i nadania mu Statutu. Pierwotnie placówka była jednostką budżetową podległą Wojewodzie Toruńskiemu, Uchwałą Rady Powiatu nr VII/52/99 z dnia 29 czerwca 1999 r., Dom stał się jednostką organizacyjną Powiatu Toruńskiego.

Dom Pomocy Społecznej w Pigży jest domem stałego pobytu i świadczy usługi dla osób przewlekle psychicznie chorych obu płci. Przedmiotem działalności Domu, zgodnie z zapisem §3 pkt. 1 Statutu DPS w Pigży z dnia 29.12.2016r. jest: „zapewnienie mieszkańcom stałej opieki, warunków bezpiecznego i godnego życia, intymności i niezależności oraz rozwoju osobowości i samodzielności, z uwzględnieniem stopnia ich psychicznej i fizycznej sprawności”. Dom posiada zezwolenie na prowadzenie domu pomocy społecznej, wydane przez Wojewodę Kujawsko-Pomorskiego (WPS.III.Ssz.90130/16/2009 z dnia 23 kwietnia 2009 r.), na czas nieokreślony.

DPS świadczy podstawowe usługi zgodnie z obowiązującym standardem określonym przepisami prawa, z oferty usług bytowych, opiekuńczych i wspomagających jednocześnie może korzystać 69 mieszkańców. Podopiecznym zapewniono zamieszkanie w pokojach 2-osobowych i oddano do dyspozycji szereg pomieszczeń o charakterze ogólnodostępnym i wspólnego użytkowania (pokój dziennego pobytu, pokój gościnny, salę terapii zajęciowej, pomieszczenie rehabilitacji, salę telewizyjną, aneksy wypoczynkowe, kuchenki na potrzeby mieszkańców).

W pakiecie oferowanych przez dom pomocy świadczeń, dominują usługi o charakterze opiekuńczym i wspomagającym. Sfera usług opiekuńczych skupia się przede wszystkim na: udzielaniu pomocy w podstawowych czynnościach życiowych, pielęgnacji, niezbędnej pomocy w załatwianiu spraw osobistych i urzędowych. Mieszkańcom umożliwia się ponadto korzystanie z przysługujących im na podstawie odrębnych przepisów świadczeń zdrowotnych, zaopatrzenie w konieczne leki, środki opatrunkowe oraz niezbędny sprzęt rehabilitacyjny i ortopedyczny.

Kolejny obszar usług oferowanych przez Dom to tzw. usługi wspomagające, czyli działania skierowane na aktywizowanie sprawnościowe i twórcze podopiecznych placówki. Katalog świadczeń wspomagających zawiera m.in. terapię pracą, terapię sztuką, rękodzieło artystyczne, terapię audiowizualną, muzykoterapię, terapię kulturalno-oświatową, biblioterapię, ruch leczniczy.

Mieszkańcom umożliwia się nawiązywanie i utrzymywanie kontaktów ze środowiskiem (wyjazdy do zaprzyjaźnionych DPS-ów, uczestnictwo w imprezach organizowanych przez środowisko lokalne, wyjazdy o charakterze wycieczkowym, kontakty z młodzieżą szkolną, szkolnymi kołami zainteresowań – Koło Caritas, zespoły muzyczne, kontakty z seniorami zrzeszonymi w zespołach i klubach i in., kontakty ze stowarzyszeniami świadczącymi pomoc osobom niepełnosprawnym), organizowanie świąt i uroczystości (Boże Narodzenie, Wielkanoc, Święto Domu, Dzień Seniora, indywidualne obchodzenie urodzin, Dzień Kobiet, Dzień Matki i in.), zaspokajanie potrzeb religijnych (uczestnictwo w mszy św., spotkania z kapłanem, celebrowanie uroczystości kościelnych, pielgrzymowanie) oraz tolerancję wierzeń i wyznania.

W/w działaniom przyświeca cel nadrzędny Domu: „kompleksowe wsparcie przebywających tu osób”. Cel ten od bez mała 25 lat konsekwentnie realizuje 45 – osobowa kadra pracownicza, skupiona w działach:

- terapeutyczno - opiekuńczym ( pielęgniarki, pracownicy socjalni, psycholog, terapeuci zajęciowi, rehabilitant, kapelan, opiekunowie, pokojowe),

- administracyjno-gospodarczym (samodzielny referent d/s administracyjno-biurowych, administrator, pracownicy pionu żywienia, magazynier, kierowca, majster, praczka, sprzątaczki, dozorcy).

Kadra pracownicza Domu posiada odpowiednie kwalifikacje zawodowe, predyspozycje i umiejętności. Pracownicy codzienną praca udowadniają, że nasi podopieczni, mimo choroby to osoby zdolne do twórczej pracy, uczuć i marzeń – osoby, którym przysługują wszystkie prawa i przywileje.  

Metryka

 • autor lub odpowiedzialny za treść: Anna Szczepaniak
  data wytworzenia: 2017-02-14
 • opublikował: Tomasz Pawłowski
  data publikacji: 2017-03-15 11:15
 • zmodyfikował: Tomasz Pawłowski
  ostatnia modyfikacja: 2017-07-27 09:10

Metryka strony

Ilość odwiedzin obecnej strony: 29599
Ostatnia aktualizacja treści obecnej strony: 2017-07-27 09:10:44

Banery

 • Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób niepełnosprawnych współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji