Biuletyn Informacji Publicznej
STAROSTWA POWIATOWEGO W TORUNIU

Wyszukiwarka

Odnośniki

Banery

  • Ankieta

Kalendarium

« poprzedni miesiąclipiec 2024» następny miesiąc
PnWtŚrCzwPtSobNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

Najbliższe wydarzenia

Brak wydarzeń w wybranym okresie

Przejdź do: www.powiattorunski.pl

Treść strony

RYS HISTORYCZNY DOMU POMOCY SPOŁECZNEJ W BROWINIE

Dom Pomocy Społecznej w Browinie położony jest 20 km od Torunia na trasie Toruń – Chełmno. Jest otulony parkiem, w którym rosną stare cisy, dęby, świerki, pamiętające poprzednie stulecia.

Tak trzeba sięgnąć do roku 1861 kiedy to geometra z Torunia otrzymał zlecenie sporządzenia planu przestrzennego Browiny od dziedzica Zęgwirtu Guntemeyera, który był człowiekiem gospodarnym i przedsiębiorczym. Na owym planie widocznych jest 5 stojących chat a także dość pokaźnych rozmiarów dworek. Pierwsza wzmianka o istnieniu murowanego dworu zamieszczona jest w księgach katastralnych (urzędowy rejestr obiektów). Wszystko wskazuje na to, że to Guntemeyer podjął budowę nowego jednopiętrowego pałacu, który przetrwał do lat 60-tych naszych czasów. Dworek ów miał murowane piwnice i ściany ze stylowym poddaszem. Frontem był zwrócony w stronę podwórza. Na parterze obok sali jadalnej i ośmiu obszernych pokoi, mieściły się kuchnia, komórka, sień i jedna klatka schodowa. Natomiast na piętrze było osiem pokoi i dwie kuchnie. Na zarysie tego dworku stoi obecnie ten budynek.

Znaczna rozbudowa dworu Guntemeyera jest tym co łączy w nim walory XIX wieku ze współczesnością. Szkoda, że nie znamy jego wyposażenia w meble i sprzęty gospodarstwa domowego a także stanu ilościowego zwierząt.

W 1900 roku majątek Browina - Zęgwirt przekazany został bratankowi dziedzica tych dóbr Fryderykowi Klussmanowi, który rozbudował posiadłość Ponadto w latach 1901 - 1903 wybrukował drogę do Chełmży za sumę 6000 marek. Majątek Fryderyka Klussmana był okazały. Dom zawsze porządnie utrzymany a zabudowania gospodarcze zadbane. Oprócz dworu murowanego z cegły stał barak przeznaczony dla 15 robotników sezonowych, spichrz, jedna stodoła, kurnik, obora, stajnia, śrutownik, owczarnia, chlew, dom rządcy i administratora, a także małych rozmiarów gorzelnia i browar. Produkcja piwa wahała się tu w granicach kilkudziesięciu beczek i tyleż samo gorzałki rocznie. Przeznaczona była na użytek własny chłopów wsi a także przejezdnych podróżnych, którzy raczyli się tymi trunkami w karczmie usytuowanej tuż przy bramie. Nie mylić proszę z bramą DPS-u. Do kompleksu dóbr należała również oranżeria rozmiarów 15 x 20 metrów a także jatka czyli rzeźnia służąca jedynie potrzebom wsi. W małym zanikającym jeziorku wchodzącym w skład folwarku, łowili rybacy z okolic, oddając znaczną część połowu dla dworu. Był także sad na powierzchni około hektara, który znajdował się przy starym trakcie brąchnowsko-chełmżyńskim. Dwór wraz z jego dobrami przetrwał by do naszych czasów gdyby nie różne perypetie historyczne. Faktem jest, że w 1945roku folwark w Browinie wraz z pałacykiem stał się własnością skarbu państwa.

Dzień 29 listopada 1949 roku jest datą powstania Państwowego Domu Pomocy Społecznej w Browinie. Wówczas to pałac właściciela Browiny poważnie zniszczony wskutek działań wojennych, zdewastowany w latach powojennych został odbudowany w 1949 roku i przekazany do użytku jako Dom Pomocy.

W latach 1957-1966 przeprowadzony został kapitalny remont domu, doprowadzono wodę, założono centralne ogrzewanie. W 1970r. na obrysie pałacunadbudowano dwa piętra,(właśnie to piętro na którym się znajdujemy), dobudowano klatki schodowe, tarasy, balkony i zamontowano windę. Po generalnej przebudowie pałacu liczba mieszkańców wzrosła do 80 -ciu osób. Znajdują się w nim obecnie trzy działy. Na parterze zamontowano specjalistyczną wannę z hydromasażem.

W 1968 roku wybudowano nowy parterowy pawilon dzięki Fundacji pani Sue Ryder z Anglii, zwany odtąd angielskim. W 1982 roku oddano do użytku na dalsze 100 miejsc budynek nr 2, dwupiętrowy, w którym znajdują się działy IV i V. W 1999 roku utworzono po byłym Domu Samotnej Matki trzeci budynek, w którym mieści się dział VI. Dom Pomocy Społecznej został poszerzony o kolejny dział w roku 2002. 

OBECNIE       

 

W ramach projektu pn: „Przebudowa i dostosowanie do obowiązujących standardów dla Domów Pomocy Społecznej budynku Zespołu nr 2 w Browinie”,  współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach RPO WK-P, Priorytet III Rozwój infrastruktury społecznej, Działanie 3.2 Rozwój infrastruktury ochrony zdrowia i pomocy społecznej.

 

Urząd Marszałkowski  w ramach RPO w Działaniu 3.2 Rozwój infrastruktury ochrony zdrowia i pomocy społecznej, zgodnie ze złożonym wnioskiem konkursowym do 2.X. 2009r.  w wysokości 3 071 719.39zł, dofinansował w formie zawartej umowy  pomiędzy stronami Urzędu Marszałkowskiego a Powiatem Toruńskim  kwotę w  wysokości 65% .

 

Remont trwał od czerwca 2010r. do grudnia 2011r. W wyniku tego Dom Pomocy Społecznej w Browinie  uzyskał odpowiedni standard, zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Polityki Społecznej  z dn. 19.X 2005r w sprawie domów pomocy społecznej,  który pozwala  na dalsze jego  istnienie  i prowadzenie działalności socjalno-bytowej na rzecz 125 mieszkańców.

Brak remontu i standardu doprowadziłby do likwidacji domu, przeniesienia mieszkańców do innych DPSów i utratę pracy  opiekunów i pracowników  domu pomocy społecznej.

Remont budynku spowodował duże  zmiany  zewnętrznej i wewnętrznej  struktury budynku

- budynek i jego otoczenie są pozbawione całkowicie barier architektonicznych, przed budynkiem został zbudowany nowoczesny podjazd  dla osób niepełnosprawnych, który spełnia  normy budowlane , wynikające z Rozporządzenia  w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

-w budynku jest zainstalowany dźwig dla osób niepełnosprawnych,

- jest wyposażony w system przyzywowo- alarmowy i i system alarmowo – przeciwpożarowy,

- w domu znajdują się pokoje 1,2,3,4 osobowe, w każdym z tych pokoi znajduje się  łazienka dostosowana do potrzeb  osób niepełnosprawnych, szczególnie poruszających się na wózkach inwalidzkich, W łazienkach zlikwidowano progi, wanny, przez co pomieszczenia stały się przestronne, miejsca prysznicowe  nie posiadają progów , co ułatwia samodzielne poruszanie o.n., łazienki posiadają krzesła kąpielowe, miejsca prysznicowe  są lekko zagłębione i oraz wyprofilowane. Dla potrzeb osób całkowicie leżących są dwa pokoje kąpielowe z wannami z specjalnym podnośnikiem.

Pokoje są wyposażone w łóżko, tapczan , szafę, stół, , krzesła , szafkę nocną dla każdego mieszkańca   

- Dom zyskał dodatkowy pokój  dziennego pobytu i przestronną jadalnie, gabinety doraźnej pomocy medycznej, kuchenki pomocnicze służące dla potrzeb indywidualnych mieszkańców, pomieszczenia pomocnicze do prania i suszenia oraz pokój gościnny.

.W domu są dwie palarnie w odpowiednio wydzielonych miejscach przy wejściu do budynku , wyodrębnione  w formie nowoczesnego ,, ogrodu zimowego”

Znajduje się również miejsce kultu religijnego zgodnie z wyznaniem mieszkańca. Dom zapewnia dla mieszkańców 4 posiłki. 

 W wyniku remontu  wydzielono strefy pożarowe, w tym wyodrębniono oddymianie, wykonano nowe pokrycie dachowe. Obecnie dom posiada wolne miejsca. Nadal trwa umieszczanie nowych mieszkańców, gdyż jest  wielu zainteresowanych nowo wyremontowanym budynkiem. Standard  życia mieszkańców i pracy pracowników uległ w wyniku realizacji w/ w projektu dużej zmianie, z czego wszyscy są zadowoleni.

 

 

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach RPO WK-P.

 

 

  

Metryka

  • opublikował: Sebastian Słowiński
    data publikacji: 2011-08-11 13:35
  • zmodyfikował: Sebastian Słowiński
    ostatnia modyfikacja: 2011-08-11 13:50

Opis strony

Redaguje: Sebastian Słowiński, Dom Pomocy Społecznej w Browinie, 87-140 Chełmża, tel. (056) 675-71-11, fax. (056) 675-72-77, e-mail: browina@home.pl

Metryka strony

Ilość odwiedzin obecnej strony: 26324
Ostatnia aktualizacja treści obecnej strony: 2011-08-11 13:51:25

Banery

  • Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób niepełnosprawnych współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji