Karta informacyjna SP-16A
- Nazwa procedury:
Zaświadczenie o samodzielności lokalu.
Zaświadczenie wydaje się na wniosek osoby (fizycznej lub prawnej) ubiegającej się o ustanowienie odrębnej własności lokali mieszkalnych oraz lokali o innym przeznaczeniu. - Nazwa wydziału:
Wydział Architektury i Budownictwa
Toruń, ul. Towarowa 4-6 (I piętro, pokój nr 122), tel./fax. +48 56 662 89 30 - Podstawa prawna:
- Art. 2 ustawy z 24 czerwca 1994 r. o własności lokali,
- Art. 217 ustawy z 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego
- Wymagane dokumenty:
Wniosek o wydanie zaświadczenia o samodzielności lokalu. Do wniosku należy dołączyć:- inwentaryzację lokalu wraz z pomieszczeniami do niego przynależnymi, sporządzoną w formie rysunku technicznego,
- rzut odpowiedniej kondygnacji budynku z naniesioną lokalizacją lokalu i pomieszczeń do niego przynależnych
- wyrys z operatu ewidencyjnego, względnie kopię planu sytuacyjnego z naniesioną lokalizacją lokalu i pomieszczeń przynależnych.
- dowód zapłaty opłaty skarbowej za pełnomocnictwo
- Opłaty:
Obowiązek zapłaty opłaty skarbowej powstaje z chwilą złożenia wniosku o wydanie zaświadczenia:- złożenie dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa oraz jego odpis, wypis lub kopia – od każdego stosunku pełnomocnictwa – 17 zł.
- od wydania zaświadczenia – 17 zł.
Nie podlegają opłacie skarbowej wnioski, załączniki do wniosku oraz pozwolenia w sprawach: - budownictwa mieszkaniowego,
- budowy lub remontu obiektów budowlanych zniszczonych lub uszkodzonych wskutek działalności zakładu górniczego lub klęsk żywiołowych,
- budynków przeznaczonych na cele naukowe, socjalne i kulturalne,
- instytucji jednostek budżetowych i jednostek samorządu terytorialnego.
Forma wnoszenia opłaty skarbowej:
Opłaty skarbowej - bez prowizji - można dokonywać: - w kasie Starostwa Powiatowego w Toruniu – u l. Towarowa 4-6 - parter
- w kasach organu podatkowego tj. w Urzędzie Miasta Torunia przy ul. Grudziądzkiej 126 B.
Wpłaty bezgotówkowe winny być kierowane na rachunek Urzędu Miasta w Banku Millennium nr 37 1160 2202 0000 0000 8344 0799.
- Termin załatwienia sprawy:
do 7 dni - Jednostka prowadząca sprawę:
Wydział Architektury i Budownictwa
Toruń, ul. Towarowa 4-6 (I piętro, pokój nr 122), tel./fax. +48 56 662 89 30 - Tryb odwoławczy:
Na postanowienie odmawiające wydania zaświadczenia bądź zaświadczenia o treści żądanej przez wnioskodawcę, służy zażalenie do Wojewody Kujawsko-Pomorskiego za pośrednictwem Starosty Toruńskiego w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia. - Dodatkowe informacje:
Samodzielnym lokalem mieszkalnym w rozumieniu ustawy o własności lokali, jest wydzielona trwałymi ścianami w obrębie budynku izba lub zespół izb przeznaczonych na stały pobyt ludzi, które wraz z pomieszczeniami pomocniczymi służą zaspokajaniu ich potrzeb mieszkaniowych. Przepis ten stosuje się odpowiednio również do samodzielnych lokali wykorzystywanych zgodnie z przeznaczeniem na cele inne niż mieszkalne.
Do lokalu mogą przynależeć, jako jego części składowe, pomieszczenia, choćby nawet do niego bezpośrednio nie przylegały lub były położone w granicach nieruchomości gruntowej poza budynkiem, w którym wyodrębniono dany lokal, a w szczególności: piwnica, strych, komórka, garaż, zwane pomieszczeniami przynależnymi.
Ustanowienie odrębnej własności samodzielnego lokalu mieszkalnego następuje zgodnie z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego albo treścią decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu oraz zgodnie z pozwoleniem na budowę albo skutecznie dokonanym zgłoszeniem, i zgodnie z pozwoleniem na użytkowanie. Odrębną nieruchomość w budynku mieszkalnym jednorodzinnym mogą stanowić co najwyżej dwa samodzielne lokale mieszkalne. - Druki do pobrania:
Wniosek o wydanie zaświadczenia o samodzielności lokalu - druk do pobrania poniżej.
Metryka
- autor lub odpowiedzialny za treść: Krzysztof Melkowskidata wytworzenia: 2018-05-10
- opublikował: Marzena Pietruszyńskadata publikacji: 2018-08-30 13:19
Metryka
- opublikował: Marzena Pietruszyńskadata publikacji: 2010-10-19 12:29