Karta informacyjna SP-019D
- Nazwa procedury:
Zgłoszenie zamiaru rozpoczęcia robót budowlanych nie wymagających pozwolenia na budowę, polegających na montażu tymczasowych obiektów budowlanych niepołączonych trwale z gruntem i przewidzianych do rozbiórki lub przeniesienia w inne miejsce w terminie określonym w zgłoszeniu, o którym mowa w art. 30 ust. 1, ale nie później niż przed upływem 180 dni od dnia rozpoczęcia budowy określonego w zgłoszeniu.
Przez tymczasowy obiekt budowlany należy rozumieć obiekt budowlany przeznaczony do czasowego użytkowania w okresie krótszym od jego trwałości technicznej, przewidziany do przeniesienia w inne miejsce lub rozbiórki, a także obiekt budowlany niepołączony trwale z gruntem, jak: strzelnice, kioski uliczne, pawilony sprzedaży ulicznej i wystawowe, przekrycia namiotowe i powłoki pneumatyczne, urządzenia rozrywkowe, barakowozy, obiekty kontenerowe. - Nazwa wydziału:
Wydział Architektury i Budownictwa
Toruń, ul. Towarowa 4-6 (I piętro, pokój nr 122), tel./fax. +48 56 662 89 30 - Podstawa prawna:
- Art. 3 pkt. 5, art. 29 ust. 1. pkt. 7 i art. 30 ustawy z dnia 07 lipca 1994 r. – Prawo budowlane
- Wymagane dokumenty:
Zgłoszenie zamiaru budowy obiektów (wykonania robót budowlanych), nie wymagających pozwolenia na budowę. Do zgłoszenia należy dołączyć:- oświadczenie o posiadaniu prawa do dysponowania nieruchomością na cele budowlane,
- decyzję ustalającą warunki zabudowy i zagospodarowania terenu w przypadku braku planu miejscowego (art. 59 ust. 1 i 2a ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym),
- plan sytuacyjno-wysokościowy w skali 1: 500 lub 1: 1 000 z oznaczoną i zwymiarowaną lokalizacją projektowanego obiektu,
- opis zawierający rodzaj, zakres i sposób wykonywania robót budowlanych oraz termin ich rozpoczęcia,
- odpowiednie szkice lub rysunki (sporządzone w formie rysunku technicznego, obrazujące projektowany obiekt i umożliwiające jednoznaczne określenie rodzaju i zakresu podstawowych robót budowlanych oraz uwarunkowań ich wykonania – minimum to rzut przyziemia plus przekrój przeprowadzony w charakterystycznym miejscu obiektu w tym przez fundament) a także pozwolenia, uzgodnienia i opinie wymagane odrębnymi przepisami,
- dowód zapłaty opłaty skarbowej za pełnomocnictwo.
W razie konieczności uzupełnienia zgłoszenia, organ nakłada w drodze postanowienia obowiązek uzupełnienia w określonym terminie, brakujących dokumentów, a w przypadku ich nie uzupełnienia – wnosi sprzeciw w drodze decyzji.
- Opłata skarbowa:
Złożenie dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa oraz jego odpis, wypis lub kopia – od każdego stosunku pełnomocnictwa – 17 zł.
Zgłoszenie nie podlega opłacie skarbowej. - Termin załatwienia sprawy:
Jeżeli w terminie 21 dni od dnia złożenia zgłoszenia – organ nie wniesie sprzeciwu, inwestor może przystąpić do wykonania robót budowlanych. Organ administracji architektoniczno-budowlanej może z urzędu, wydać zaświadczenie o braku podstaw do wniesienia sprzeciwu. Wydanie zaświadczenia wyłącza możliwość wniesienia sprzeciwu oraz uprawnia inwestora do rozpoczęcia robót budowlanych. - Jednostka prowadząca sprawę:
Wydział Architektury i Budownictwa
Toruń, ul. Towarowa 4-6 (I piętro, pokój nr 122), tel./fax. +48 56 662 89 30 - Tryb odwoławczy:
Przyjęcie zgłoszenia nie podlega trybowi odwoławczemu. W przypadku, gdy Starosta Toruński wniesie sprzeciw do zgłoszenia w formie decyzji, przysługuje odwołanie do Wojewody Kujawsko-Pomorskiego w Bydgoszczy za pośrednictwem Starosty Toruńskiego w terminie 14 dni od daty doręczenia. - Dodatkowe informacje:
Organ może nałożyć w drodze decyzji obowiązek uzyskania pozwolenia na montaż tymczasowych obiektów budowlanych objętych zgłoszeniem, jeżeli realizacja może naruszyć ustalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub spowodować:- zagrożenie bezpieczeństwa ludzi lub mienia,
- pogorszenie stanu środowiska lub stanu zachowania zabytków,
- pogorszenia warunków zdrowotno-sanitarnych,
- wprowadzenie, utrwalenie, zwiększenie ograniczeń lub uciążliwości dla terenów sąsiednich.
Organ nałoży w drodze decyzji obowiązek uzyskania pozwolenia na budowę obiektu budowlanego, jeżeli realizacja jest przewidziana na obszarze wpisanym do rejestru zabytków.
Po upływie 180 dni od dnia rozpoczęcia budowy określonego w zgłoszeniu organ administracji architektoniczno – budowlanej upoważniony jest do podjęcia działań zmierzających do ustalenia wykonania i egzekwowania obowiązku rozbiórki lub przeniesienia w inne miejsce tymczasowych obiektów budowlanych, wybudowanych na podstawie skutecznie dokonanego zgłoszenia, przed upływem 180 dni od dnia rozpoczęcia budowy określonego w zgłoszeniu.
- Druki do pobrania:
- B-3 Oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane
- B-4 Informacja uzupełniająca do wniosku
- PB-2 zgłoszenie budowy lub wykonywania innych robót budowlanych
- Druki do pobrania poniżej.
Wypełnij i złóż wniosek elektronicznie przez serwis e-budownictwo.
Metryka
- Autor lub odpowiedzialny za treśćKrzysztof Melkowski
- Data wytworzenia2015-09-08
- OpublikowałMarzena Pietruszyńska
- Data publikacji2011-01-14 09:38
- Ostatnio zmodyfikowałMarzena Pietruszyńska
- Ostatnia modyfikacja2023-09-28 11:25
- PB-2 zgłoszenie budowy lub wykonywania innych robót budowlanych (PDF)(dodano: 2021-03-17 08:46)
Metryka
- Autor lub odpowiedzialny za treśćKrzysztof Melkowski
- Data wytworzenia2021-03-01
- OpublikowałMarzena Pietruszyńska
- Data publikacji2021-03-17 08:45
- PB-5 Oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane (PDF)(dodano: 2021-07-01 12:52)
Metryka
- Autor lub odpowiedzialny za treśćKrzysztof Melkowski
- Data wytworzenia2021-06-30
- OpublikowałMarzena Pietruszyńska
- Data publikacji2021-07-01 12:52