Karta informacyjna SP-151
- Nazwa procedury:
Umieszczenie na zabytku nieruchomym wpisanym do rejestru zabytków znaku informującego „Zabytek chroniony prawem” - Nazwa wydziału:
Wydział Edukacji i Spraw Społecznych - Podstawa prawna:
- art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami,
- rozporządzenie Ministra Kultury z dnia 9 lutego 2004 r. w sprawie wzoru znaku informacyjnego umieszczanego na zabytkach nieruchomych wpisanych do rejestru zabytków.
- Wymagane dokumenty:
- wniosek o umieszczenie znaku informującego „Zabytek chroniony prawem” (może złożyć jeden właściciel, współwłaściciel w imieniu i za pisemną zgodą pozostałych współwłaścicieli; w jego imieniu wniosek może złożyć także pełnomocnik),
- decyzja w sprawie wpisania zabytku do rejestru zabytków (oryginał lub kserokopia poświadczona za zgodność z oryginałem),
- dokument potwierdzający posiadane prawo do dysponowania zabytkiem nieruchomym wynikające z tytułu własności, współwłasności (pisemna zgoda wszystkich współwłaścicieli), użytkowania wieczystego, trwałego zarządu lub innego (oryginał lub kserokopia poświadczona za zgodność z oryginałem),
- w przypadku, gdy wniosek składa pełnomocnik, dokument stwierdzający udzielenie pełnomocnictwa (oryginał lub kserokopia poświadczona za zgodność z oryginałem),
- w przypadku osoby prawnej dokument potwierdzający prawo do reprezentowania Wnioskodawcy (np. wyciąg z KRS lub innej ewidencji),
- oświadczenie o sposobie montażu/umocowania tabliczki z dokładnym określeniem miejsca jej montażu (należy dołączyć fotografię przedstawiającą miejsce montażu tarczy na zabytku).
- Opłaty:
- dowód wniesienia opłaty skarbowej od dokonania czynności urzędowej (w przypadku, gdy opłata jest wymagana) w wysokości 10 zł (podstawa prawna: cz. I, pkt 53, kol. 3 załącznika do ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej),
- dowód uiszczenia opłaty skarbowej za złożenie dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa w wysokości 17 zł (podstawa prawna: cz. II, pkt 21, kol. 3 załącznika do ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej).
Obowiązek opłaty skarbowej powstaje z chwilą złożenia wniosku.
Opłaty za wydanie decyzji lub zaświadczenia dokonywać można w kasie tutejszego urzędu lub przelewem na rachunek bankowy w Banku Millennium: Urząd Miasta Torunia Nr 37 1160 2202 0000 0000 8344 0799 z dopiskiem: „Opłata skarbowa za wydanie decyzji o umieszczeniu na zabytku nieruchomym znaku „Zabytek chroniony prawem”.
- Termin załatwienia sprawy:
Zgoda na umieszczenie/nieumieszczenie na zabytku nieruchomym znaku informującego „Zabytek chroniony prawem” wymaga wydania decyzji administracyjnej Starosty. Decyzja zostanie wydana bez zbędnej zwłoki, nie później niż w ciągu miesiąca, a w sprawach szczególnie skomplikowanych – nie później niż w ciągu dwóch miesięcy od dnia wszczęcia postępowania. - Jednostka prowadząca sprawę:
Wydział Edukacji i Spraw Społecznych,
pokój 206 (II piętro), tel. 601 284 705, 56 6628 842 - Tryb odwoławczy:
Od decyzji przysługuje odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Toruniu za pośrednictwem Starosty Toruńskiego w terminie 14 dni od daty otrzymania decyzji. - Dodatkowe informacje:
- Starosta wydaje decyzję po uzgodnieniu z Kujawsko-Pomorskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków w Toruniu warunków i możliwości umieszczenia znaku na zabytku nieruchomym.
- Tarcza „Zabytek chroniony prawem” jest przekazana Wnioskodawcy na podstawie protokołu przekazania.
- Fizyczne umieszczenie znaku na zabytku przez Wnioskodawcę odbywa się zgodnie z decyzją wydaną przez Starostę Toruńskiego (umieszczenie znaku na zabytku odbywa się na koszt własny Wnioskodawcy).
- Rozporządzenie Ministra Kultury z dnia 9 lutego 2004 r. w sprawie wzoru znaku informacyjnego umieszczanego na zabytkach nieruchomych wpisanych do rejestru zabytków określa wzór znaku, który ma kształt pięciokątnej tarczy skierowanej ostrzem w dół, o wymiarach 185 x 100 mm, wykonanej z blachy, na białym tle w górnej części napis: "Zabytek chroniony prawem", poniżej tarcza herbowa złożona z błękitnego kwadratu, którego jeden z kątów tworzy ostrze tarczy, oraz umieszczonego nad nim błękitnego trójkąta, rozgraniczonych po każdej stronie białym trójkątem.
- Wszystkie kserokopie dokumentów powinny być poświadczone za zgodność z oryginałem.
- Formularze do pobrania:
- Druk Wniosku o umieszczenie znaku informującego „Zabytek chroniony prawem” – do pobrania poniżej.
Metryka
- Autor lub odpowiedzialny za treśćAndrzej Pabian
- Data wytworzenia2025-01-07
- OpublikowałMarzena Pietruszyńska
- Data publikacji2025-01-08 08:13
- Ostatnio zmodyfikowałMarzena Pietruszyńska
- Ostatnia modyfikacja2025-01-08 14:49
- Wniosek o umieszczenie znaku informującego „Zabytek chroniony prawem” (DOCX)(dodano: 2025-01-08 08:11)
- Wniosek o umieszczenie znaku informującego „Zabytek chroniony prawem” (PDF)(dodano: 2025-01-08 08:11)
Metryka
- Autor lub odpowiedzialny za treśćAndrzej Pabian
- Data wytworzenia2025-01-07
- OpublikowałMarzena Pietruszyńska
- Data publikacji2025-01-08 08:13
- Klauzula informacyjna (PDF)(dodano: 2025-01-08 08:12)
Metryka
- Autor lub odpowiedzialny za treśćAndrzej Pabian
- Data wytworzenia2025-01-07
- OpublikowałMarzena Pietruszyńska
- Data publikacji2025-01-08 08:13